Po Tomášovi – film

Můj muž neustále toužící po novinkách ve světě elektrotechniky  mi připravil překvapení, ze dne na den jsem neuměla zapnout televizi a přepínat programy. Včera jsem požádala manžela, že bych se i ráda naučila si alespoň přepínat programy. Není nad to si jedním ovladačem zapnout 1 a vyskočí mi ČT1. To je u nás již minulost.
Po instruktáži si listuji programy a ejhle, na TVP 1 my vyskočilo Po Tomášovi. Bylo to 28.06.od 22.10 – 24.00. Vzpoměla jsem si na své mládí, kdy jediné zajímavé filmy se daly chytnout na polaku, od té doby pasivně umím polsky.
Film je to o 6letém chlaci, který na vše reaguje autisticky s všemi průvodnými jevy, které známé u autíků (neodůvodněný řev, fascinace mihotajícími se předměty – pohyb větve, nezájem o jídlo, stereotypy, fascinace modely vláčků, mašinky Tomáše atd.) Snažili se to tam dát všechno, aby to bylo jasné i tomu, co o autismu nic neví. Rodina to už psychicky nezvládá, je na koncích svých sil a babičku napadne, co kdyby Kylovi koupili psa. Kyle si ho nazve podle oblíbené mašinky – Tomáš. Začne si s ním hrát a prostřednictvím svého Tomáše se učí poznávat svět lidský a rodiče přes psa najdou cestu k synovi. Kyle docela pěkně šel dopředu, o což se snažíme u svých dětí my všichni, ale jak v úvodu řekla paní, co prodávala pejsky, tak rodiče Kyla měli štěstí, že jejich dítě reagovalo na pejska pozitivně . Většina mi známých autíků obejde pejska dosti velkým obloukem.
Film končí tím, že Kyle pronese – jen tak mimochodem, větu, kterou chce slyšet každá mamina a které se mnohdy nedočká „Kyle má rád maminku“, nebo jak já to včera slyšela (bohužel jen v TV) „Kyle kocha mamu“.
Mi by to stačilo v jakémkoliv jazyce, nejsem náročná.
Myslím si, že lidé trochu znalí autismu, pro ty film není překvapením, ale klidně bych ho naservírovala všem s troškou zájmu o autismus (začínajícím rodičům, studentům, prarodičům, sousedům a pod.) Možná, že o něj projeví zájem i Ti, kteří mají malého Kyla doma, často ještě v daleko tvrdším podání. A ještě jedna věc, že tam byl polský dabing bylo jen výhodou, protože jen lehce překrýval autentické britké hlasy, takže emoce účastníků jsem si vychutnala naplno.

Tento film běžel i na ČT 1 v sobotu 13.06.2009. A našla jsem jej i tady: http://www.csfd.cz/film/260974-po-tomasovi/