Studenti z autistické třídy Praktické školy zpívali v novojičínském kostele

Vůbec poprvé v historii školy si mohli studenti Praktické školy na Sokolovské ulici v Novém Jičíně vyzkoušet, jaké to je, zpívat v kostele. Navíc za doprovodu varhan a před překvapivě velkým počtem posluchačů. Adventní čas si připomněli v pátek 10. prosince 2010 koncertem v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

„Chtěli jsme, aby si naši žáci ještě více uvědomili sílu vánočních tradic. Také se díky koncertu podrobněji seznámili s historií. Přínosem bylo i to, že přímo v praxi poznali varhany,“ vyjmenoval učitel školy Jan Valů, jehož žáci z autistické třídy se vystoupení také účastnili.

Vánočním koncertem škola žila poměrně dlouho. Repertoár nacvičovaly necelé dvě desítky žáků praktické školy asi měsíc, čtyřikrát týdně. A protože šlo o vánoční koncert, zpívaly se především koledy. Z doby pobělohorské zazněly Půjdem spolu do Betléma a Nesem vám noviny, pak Štědrý večer nastal ze spisu mnicha Jana z Holešova nebo známá valašská Pásli ovce Valaši. „V závěrečné koledě Brendlova kancionálu Štědrý večer nastal vystupující vyzvali ke zpěvu všechny přítomné,“ popsal spolupráci s publikem, které zaplnilo kostel více než z poloviny. „V sólovém vystoupení několikrát zaujal i Martin Klein. Jako jeden z mála nevystupoval před publikem poprvé. Tento náš žák se dostal do finále celostátní soutěže Nad Oblaky, která byla letos v říjnu v Olomouci,“ doplnil Valů, Kleinův třídní učitel.

V kostelních lavicích jako posluchači zasedli především žáci speciálních škol a klienti sociálních zařízení. Právě ty Praktická škola letos na své vystoupení pozvala.  Současní studenti se tak mohli v netradiční roli předvést i svým bývalým spolužákům a učitelům.

Po úspěchu letošního koncertu by organizátoři chtěli, aby se o pěveckém talentu žáků dozvědělo více lidí, než jen ti ze speciálních zařízení. „V letos započaté tradici rozhodně chceme  pokračovat i v dalších letech a rádi bychom v budoucnu  pozvali i širší veřejnost. Atmosféra byla tak příjemná a milá, že s napětím poslouchali i žáci s autismem. A to se nestává často, protože jim jsou hlasité zvuky obecně nepříjemné,“ uzavřel Valů.

Text Marie Mynářová, asistentka pedagoga OU a PrŠ Nový Jičín