Na novojičínské radnici se diskutovalo o sociální reformě

TISKOVÁ ZPRÁVA

Na radnici v Novém Jičíně se v úterý 30. srpna konalo, za účasti náměstka generálního ředitele Úřadu práce České republiky Martina Žárského, jednání k připravované sociální reformě. Pracovního setkání se zúčastnili úředníci z radnic i ředitelé úřadů z Novojičínska. Nechyběli ani zástupci krajských institucí. Principem reformy, která má začít platit od příštího roku, je sjednocení všech vyplácených sociálních dávek nepojistného systému, které jsou občanům vypláceny, a tedy zjednodušení toku státních peněz.

V současné době se některé příspěvky vyplácejí na sociálních odborech městských úřadů a pro některé si občané chodí na úřady práce. Od 1.1.2012 budou všechny sociální dávky nepojistných systémů rozdělovat, vyplácet a kontrolovat jen úřady práce. „Také bude zjednodušen tok peněz. Postupně se dosáhne toho, že se nebude zvlášť posílat státní sociální podpora, dávky hmotné nouze, dávky zdravotně postiženým, příspěvek na péči a zvlášť důchodové zabezpečení. Všechny dávky se budou vyplácet společně z jednoho centrálního místa, čímž by mělo dojít k úspoře finančních prostředků za poplatky za odeslané platby,“ uvedl náměstek generálního ředitele Úřadu práce ČR Martin Žárský.

V současné době se řeší převody spisů, technického vybavení i pracovníků ze sociálních odborů na úřady práce. „Konkrétní čísla by měla být známá do konce září. Určitě ale nebude převedeno celých sto procent personálních kapacit,“ dodal Žárský. Podle něj zaniknutí výplatního místa na sociálních odborech městských a obecních úřadů nebude pro občany znamenat žádnou výraznou komplikaci.

„Počet výplatních míst, která byla na radnicích, bude zpravidla srovnatelný s počty poboček úřadu práce. Výhodou pro občany bude, že tyto dávky si vyřídí na jednom místě a pro několik typů dávek se nebudou muset vyplňovat několikrát základní společné údaje. Nedořešena však zatím zůstávají města, která dosud vyplácela dávky hmotné nouze, není však v nich kontaktní pracoviště úřadu práce. V okrese Nový Jičín jsou to Příbor, Studénka a Fulnek,“ řekl vedoucí novojičínského odboru sociálních věcí Antonín Urban. Další novinkou sociální reformy bude tzv. karta sociálních systémů, kterou obdrží každý klient úřadu práce.

Každý klient bude mít svůj individuální účet, na který mu budou dávky chodit. Kromě identifikační funkce bude karta sociálních systémů moci sloužit i jako platební karta. „Jsem rád, že se všichni odborníci, kterých se sociální reforma týká, sešli právě u nás. Její uskutečnění však nebude jednoduché. V Novém Jičíně například sociální odbor přijde o polovinu zaměstnanců. Pan náměstek fundovaně diskutoval se zástupci státní správy i samosprávy,“ zhodnotil jednání u kulatého stolu místostarosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

31.8.2011

Marie Machková
tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín